Közeledik a választás: új szabályok szerint szavazhatnak a munkavállalók
Fontos változásokkal indult az év a munkavállalók szempontjából is. Mutatjuk a részleteket.
A szavazatok abszolút többségének elnyerése sem lehetetlen az elnöki pártnak.
Még nem számolták össze az összes szavazatot Szerbiában, de az a vasárnapi parlamenti voksolás előtt és után is tény, hogy Aleksandar Vucic elnök pártja nagy fölényben van minden további kihívójával szemben.
A voksok mintegy 81 százalékának összeszámlálása után a Vucic-féle Szerbia Nem Állhat Meg mozgalom 52 százalékon áll.
Ezzel szemben a második helyen álló Szerbia az Erőszak ellen nevű, főleg a városi és liberális ellenzéket tömörítő mozgalom a jelen állás szerint 19 százalékot szerezhet. A harmadik helyen van a szocialisták által vezetett koalíció 7 százalékkal. Rajtuk kívül még két további erő mérhető, két jobboldali, nacionalista mozgalom, a Nemzeti Demokrata Alternatíva és a Mi – Az Emberek Hangja, amelyek átugorhatják a 3 százalékos parlamenti bejutási küszöböt.
A Vajdasági Magyarok Szövetsége az összes szerbiai szavazat 2,3 százalékát, 56 ezer szavazatot szerzett.
„Ez egy abszolút győzelem, ami boldoggá tesz”
– jelentette ki Vucic elnök a választás estéjén.
Ana Brnabic szerb miniszterelnök a választás éjszakáján 47 százalékos támogatottságnál is azt mondta, hogy a Vucic-féle mozgalom abszolút többséget, mintegy 130 képviselői helyet szerezhet a szerbiai törvényhozásban. Az 50 százalék körüli támogatottság várhatóan valóban többséget jelenthet majd Vucicéknek a parlamentben.
Miközben az országos választási csata már előre lefutottnak tűnt, az egyik legnagyobb kérdés az volt, hogy az ellenzék el tudja-e nyerni a főváros, Belgrád képviselő-testületi többségét. Vucic elnök szerint ugyanakkor saját pártja lett az első Belgrádban is, és majd koalíciós tárgyalásokon dől el, ki fogja vezetni a fővárost. Az első felmérések szerint a Vucic-mozgalom 36 százalékon, az ellenzéki koalíció 35 százalékon áll Belgrádban.
Az ellenzék szerint csalások befolyásolták a választást.
„Minden elérhető demokratikus eszközt be fogunk vetni a választási csalások ellen Belgrádban és Szerbiában. Ami ma történt, azt nem tudjuk elfogadni egy demokratikus és fair választás eredményeként” – jelentette ki Miroslav Aleksic ellenzéki vezető, aki szerint nem Belgrádban élő emberek tízezreit buszoztatták a fővárosba, hamis iratokat is adva nekik a belgrádi szavazáson való részvételhez.
Brnabic kormányfő szerint viszont ezek a vádak „hazugságok, amelyek pánikkeltést szolgálnak”.
Aleksandar Vucic miniszterelnökként 2014, elnökként 2017 óta vezeti Szerbiát. Az elmúlt években lényegében egyszereplőssé vált a szerb politika: Vucic és mozgalma uralja minden szinten a szerb közéletet, amiben a liberálisabb ellenzéknek, további a szocialistáknak és a jobboldali nacionalistáknak csak epizódszerepek juthatnak.
A továbbra is az EU-ba lépni szándékozó, ugyanakkor Oroszország felé hagyományosan, Kína felé pedig újabban nyitott Szerbia a világ összes nagyhatalma és a nemzetközi sajtó figyelme közepette készült a másfél év után tartott újabb előrehozott választásra.
Fotó: Andrej ISAKOVIC / AFP